• Rate us:
    (2 votes)

Valanda tarp riboženklių: tik tu ir Kaunas

Ekskursija po gimtąjį miestą galbūt skamba kaip oksimoronas, bet reikia pripažinti, kad kasdienius maršrutus dažniausiai įveikiame nepakeldami akių arba įbedę jas į pašnekovą, galbūt ir telefoną. Tad ir labiausiai išvaikščiotuose kvartaluose visuomet yra į ką įsigilinti bei prie ko stabtelėti. Tik tam vis kažko pritrūksta. Kokio nors neįprasto, gal net gluminančio elemento.

Naujas, be abejo, visų pirma iš neblėstančios simpatijos Kaunui gimęs, projektas, kurio viename pirmųjų seansų pavyko sudalyvauti apniukusį (patirčiai, tiesa, oras neturėjo jokios reikšmės) birželio trečiadienio vakarą – šokio spektaklis ir ekskursija viename, arba „Riboženkliai. Kaunas“. Jis, kaip sufleruoja pavadinimas, leidžia pasidovanoti sau laiko akistatai su miesto riboženkliais. Šį terminą plačiau knygoje „Miesto vaizdinys“ aprašė JAV urbanistas Kevinas A. Lynchas – tai kiekvienoje vietovėje unikalūs, sukurti jos ir drauge kasdien kuriantys patį miestą, elementai.

Iš imperijos pakraščio gubernijos centro, vieno didelio karinio miestelio Europos didmiesčiu prieš šimtmetį tapusiame, mažuoju Paryžiumi ir net Šiaurės Kasablanka vadintame Kaune, žinoma, ryškiausi yra tarpukariu iškilę, kelionių ir patirčių įkvėpti, būtinybės paskatinti, kauniečių ir atvykėlių protais ir rankomis sukurti riboženkliai. Bet ne tik jie. Todėl ekskursijos maršrute dera ir prieš keletą dešimtmečių gimusios istorijos, ir toks senbuvis, kaip Vytauto Didžiojo karo muziejus, apie kurį architektas Jurgis Rimvydas Palys kalba kaip apie miesto simbolį. Kalba architektas, ir jo kolegė, architektūros istorikė Jolita Kančienė, ir miesto mito kūrėjas Rytis Zemkauskas, ir rašytojas Kęstutis Navakas. Tiesiai kiekvienam ekskursijos dalyviui į ausį. Ne šnabžda, ne deklamuoja, ne mintinai atkartoja, bet užtikrintai, sklandžiai, lyg pasakotų didingą ir kuo geriausiai žinomą savo šeimos istoriją, dalinasi. Asmeniškai.

Asmeniškumas – išskirtinis ekskursijos bruožas, kurį sustiprina kiekvienam dalyviui išdalinamos bevielės ausinės. Jos beveik visiškai izoliuoja nuo aplinkos ir panardina į garsinį miesto triukšmo, muzikos, prisiminimų, paslapčių, istorinių smulkmenų, gandų ir vizijų spektaklį, kuriamą kelių balso aktorių.

Dar vienas spektaklis vyksta prieš pat akis – jį vaidina šokių studijos „Red“ nariai bei laisvai samdomi šokėjai (projekto režisierė – Agnija Šeiko, choreografė – Indrė Puišytė-Šidlauskienė), visuomet išnyrantys lyg iš niekur. Kūno judesiais laisvai interpretuodami ausinėse skambančias istorijas jie tuo pačiu įpučia gyvasties lankomiems riboženkliams – bankui, muziejui, gyvenamajam namui, paminklams, juose iškaltoms pavardėms, pasauliui apie sausio įvykius pranešinėjusiai Kauno radijo stočiai. Minimalistiškai, net uniformiškai aprengtų šokėjų lankstumas, atrodo, pratęsia išskirtines modernistines architektūros formas ir linijas, kitais atvejais kuria tai, ko jau nebegalime pamatyti. Pavyzdžiui, kino teatrą „Triumf“, stovėjusį ten, kur dabar priekaištingai žioji „Merkurijaus“ kapas.

Nuo nerūpestingos šypsenos (matytumėte, kaip dalis ekskursijos dalyvių puolė fotografuotis prie iš Astravo dvaro atkeliavusių Karo muziejaus liūtų – visai kaip tada, kai niekas kitas nerūpėdavo) iki gniutulo gerklėje pasijutus lyg geležinkelio stotyje, iš kurios jau išvyko Japonijos konsulas, o tuomet ir iki ašaros, sprūstančios girdint drebantį laisvos Lietuvos balsą radijo eteryje. Emocijos banguoja. Šia prasme tai nėra lengvas pasivaikščiojimas. Galbūt siauresnė jausmų skalė apims Kauną dar tik pažinti mėginančius naujakurius, atvykėlius, turistus?

Beje, rugpjūtį planuojama ir angliška projekto „Riboženkliai. Kaunas“ versija, kuri, atrodo, turi visas galimybes būti pripažinta platesniu mastu, nei miestas ar Lietuva. Todėl, kad nors iš esmės maršrutas neilgas (ir galėtų būti kiek ilgesnis), į valandą trunkančią ekskursiją telpa labai daug kaunietiškų – kaunastiškų! – motyvų. Tai ir vizionieriškumas, verslumas, patriotiškumas, atkaklumas kaip žmogiškosios savybės, ir specifiniai architektūros bruožai bei šių koncentracija, ir, be abejo, šiuolaikinis šokis kaip vienas svarbiausių Kauno kultūrinio lauko elementų.

Šiuo metu organizuojamos privačios ekskursijos grupėms, kolektyvams. Dėl užsakymų kreiptis el. p. info@nemunoturas.lt arba tel. 8 610 91039.

Tekstas ir nuotraukos: „Kaunas pilnas kultūros“